Arrow

De familielening als opvolger van de jubelton?

Per 1 januari 2023 verdween de jubelton. Hiermee konden ouders hun kinderen een bedrag van € 100.000,- schenken voor de aanschaf van een woning, zonder dat hierover schenkbelasting verschuldigd was.

Zijn er nu ook nog mogelijkheden voor ouders om in deze verhitte woningmarkt hun kinderen financieel te ondersteunen zonder dat hierover (veel) belasting is verschuldigd?

De familielening
De familielening is een opkomend fenomeen. Hierbij wordt geld geleend van een familielid om bijvoorbeeld toch meer dan 100% van de WOZ-waarde te kunnen lenen. Hierbij zijn wel aandachtspunten. Zo is het belangrijk dat de rente die afgesproken wordt, zakelijk is. Onderbouw dit dan ook goed met argumenten. Daarbij moet onder andere gekeken worden naar zekerheden en een vergelijkbare marktrente. Te gunstige voorwaarden vanwege familiebanden kan grote fiscale gevolgen hebben!

Aflossing binnen 30 jaar
Om de rentekosten aftrekbaar te houden voor de inkomstenbelasting, is het daarnaast van belang dat deze lening wordt afgelost binnen 30 jaar. Dit mag zowel lineair als annuïtair zijn. Ook moet deze overeenkomst schriftelijk overeengekomen worden. Een hypothecaire zekerheid is niet verplicht.

Voor de schuldeiser (het familielid) valt deze lening in box 3 en zal (in de toekomst) over de renteopbrengst belasting verschuldigd zijn.

Eigenwoningschuld
Recentelijk heeft de Staatssecretaris een besluit gepubliceerd waaruit blijkt dat, indien de Belastingdienst stelt dat een rentepercentage neerwaarts moet worden bijgesteld, deze als eigenwoningschuld mag blijven kwalificeren. Strikt genomen is er dan bij een annuïtaire lening te weinig afgelost en valt de lening in box 3. Doordat er in het verleden te weinig is afgelost, is de eigenwoningschuld te hoog. Een inhaalaflossing is niet verplicht, maar het meerdere van de lening valt in box 3.

Door schenkingen is het mogelijk om (een deel) van de betaalde hypotheekrente terug te laten vloeien naar het kind, waarmee de hypotheeklasten alsnog dalen. Let op dat de schenking niet zonder voorwaarden jaarlijks wordt verstrekt, om alsnog schenkbelasting te voorkomen.

Heb je vragen over de familielening? Neem gerust contact op met Wesley! Hij helpt je graag!

Neem direct contact op
Bekijk al onze diensten
Wesley
Geschreven door: Wesley

Stel hem een vraag

Bekijk ons

Kennisplein

Afspraak inplannen?

Neem contact op